Zobraziť kategórie
Chôdza a beh – praktické tipy, ktoré vám pomôžu v začiatkoch

Chôdza a beh – praktické tipy, ktoré vám pomôžu v začiatkoch

196

S prichádzajúcou jarou sa snažíme tráviť viac času vonku. Okrem relaxácie nám však aj obyčajná chôdza ponúka veľa zdravotných benefitov. Prečítajte si, prečo by ste mali chodiť častejšie a na čo sa zamerať, keď sa chystáte začať behať.

Chôdza má hneď niekoľko výhod:


•    neunaví nás tak ako beh – dokráčame ďalej, ako by sme dobehli
•    spaľujeme energiu z tukov
•    nie je taká náročná pre pohybový aparát
•    chodiť môže aj ten, kto behať nemôže


Mysleli ste si, že chôdzou pre svoje telo a kondíciu nič nerobíte? To je veľký omyl. Pri chôdzi sa spaľujú kalórie a je teda skvelou cestou, ako podporiť chudnutie. Samozrejme platí, že čím častejšie chodíme a čím dlhšie prechádzky robíme, tým lepšie. Veľmi dobre sa pri nej dá spojiť príjemné s užitočným – pokiaľ z práce či z nákupu pôjdete pešo a nepôjdete autom, dá sa to vlastne tiež považovať za plnohodnotný pohyb.


Prispôsobte si rýchlosť chôdze

Je logické, že ak nám ide o zhodenie nejakých kíl, mala by byť chôdza svižná. Ak ste však úplný začiatočník, netrápte sa hneď v začiatkoch a rýchlosť navyšujte postupne. Vcelku šikovný a nie príliš drahý pomocník môže byť krokomer vo forme hodiniek, ktorý dokáže merať aj tepovú frekvenciu, spálené kalórie alebo prejdené kilometre. Podobné funkcie ponúkajú aj aplikácie v telefóne. Nejde o nevyhnutnú vec, ale výsledky vás budú pozitívne motivovať. Dobré je vytvoriť si režim a zaradiť dlhšiu chôdzu do svojho pravidelného programu napríklad trikrát týždenne.

Behanie len pre pokročilých?

Ak sa rozhodnete naozaj zvýšiť tempo a venovať sa skôr behaniu, posilníte svoju kondíciu oveľa lepšie ako jednoduchou chôdzou. Samozrejme, spálite tiež väčšie množstvo energie – jednoducho povedané, behaním schudnete viac a rýchlejšie. Kto ale skutočne nikdy nebehal, mal by si prečítať aspoň pár užitočných informácií do začiatku:


•    beh je náročnejší na kĺby – majte kvalitnú a správnu obuv
•    je dobré nepodceňovať pretiahnutie pred aj po behaní
•    nepreceňujte sa vo svojich začiatkoch
•    naučte sa dobre dýchať
•    vždy majte so sebou pitie


To je len pár tipov, na ktoré sa treba zamerať, keď sa chystáme behať pravidelne. Tak úplne to ale nestačí – ide aj o techniku behania, ktorá je zo všetkého najdôležitejšia. Pri behu dopadá na naše kĺby väčšia záťaž a tlak kvôli intenzívnejším nárazom. Tiež sa viac zapoja svaly a pre tých, ktorí nemali žiadny tréning, hrozí aj riziko úrazov. Je dobré osloviť niekoho, kto má s behaním väčšie skúsenosti, aby sa podelil o svoje poznatky.

Nepodceňujte pitný režim

Hocikto by si povedal, že so sebou nechce ťahať fľašu s pitím, ale vedzte, že po pár kilometroch rýchleho pohybu budete túžiť po dúšku vody. Kvôli zvýšenej záťaži nám môže byť aj na omdletie a nepríjemný suchý pocit v ústach nám tiež nebude príjemný. Majte pri sebe aj niečo na zahryznutie v podobe cereálnej tyčinky alebo aspoň hroznový cukor, ktorý je rýchlym zdrojom energie v prípade, že stratíte silu. Čo sa veľmi nevypláca, je výdatné jedlo tesne pred športom.


Aké živiny potrebuje pohybový aparát?

Pri pravidelnom pohybe by sme sa mali zamerať aj na svoj jedálniček a pamätať na dostatočný príjem týchto živín:
 

•    kolagén pre výživu chrupaviek
•    vápnik – stavebnú hmotu kostí
•    bielkoviny pre budovanie svalovej hmoty
•    vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu
•    horčík pre správnu funkciu nervovej sústavy a svalov
•    vitamín D, ktorý sa stará o ukladanie vápnika do kostí


Spoľahlivou voľbou je FlexiMed – výživa pre celý pohybový aparát. Viac informácií o tomto produkte sa dozviete na tejto stránke.
 

Pridať komentár

Sdílet

Mohlo by vás zaujímať

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa