Mikrobióm: Malý svet vo vnútri nás, ktorý riadi veľké veci

Mikrobióm: Malý svet vo vnútri nás, ktorý riadi veľké veci

3 minúty čítanie 1613
Autor: Lenka Zajíčková

Mikrobióm je súbor triliónov baktérií, vírusov, plesní a ďalších mikroorganizmov, ktoré žijú na našom tele a v ňom – hlavne v črevách. Vedeli ste, že mikrobióm môže vážiť až 2 kilogramy? Je to ako malý mozog, ale namiesto premýšľania sa stará o naše trávenie, imunitu a dokonca aj o náladu.

Vedeli ste toto?

Mikrobióm má skutočne veľa úloh, tými hlavnými sú:

  • Podpora dobrého trávenia, pomoc pri problémoch ako je nafukovanie alebo zápcha a hnačka.
  • Byť súčasťou imunitného systému – približne 70 % imunitných buniek sa nachádza práve v črevách.
  • Regulácia psychiky vrátane vplyvu na náš spánok.
  • Vplyv na hmotnosť, pretože od zloženia mikrobiómu sa odráža to, či máme sklony k štíhlosti alebo nadváhe.
  • Zdravie kože, pretože mikrobióm nie je len v črevách, ale napr. aj na pokožke. Ak riešite kožný problém, rozhodne sa zamerajte aj na mikrobióm.
  • A tiež hormonálna rovnováha, detoxikácia organizmu, dlhovekosť a mnohé ďalšie.

Kedy sa zistilo, že máme mikrobióm?

Aj keď mikroorganizmy ľudia poznajú už stovky rokov, pojem „mikrobióm“ sa dostal na výslnie až začiatkom 21. storočia. Každý človek má mikrobióm jedinečný rovnako, ako odtlačok prsta. Nemecký lekár Robert Koch a francúzsky vedec Louis Pasteur preukázali úlohu mikroorganizmov pri infekčných ochoreniach, čím posunuli mikrobiológiu do medicíny. Ale mikrobióm ako celok ostal dlho nepreskúmaný. V roku 1908 ruský vedec Ilja Mečnikov, nositeľ Nobelovej ceny, prišiel s myšlienkou, že črevné baktérie môžu mať veľký vplyv na zdravie a dlhovekosť. Už vtedy navrhoval konzumáciu fermentovaných potravín.

Veľký prelom nastal v roku 2008, keď odštartoval medzinárodný výskumný program zameraný na mapovanie mikrobiómu a jeho vplyvu na zdravie a choroby. Odvtedy sa stalo štúdium mikrobiómu jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí medicíny a biológie. Mnohí dnes hovoria, že je možné považovať ho za niečo ako nový orgán.

Mikrobióm a naša psychika: Čo určite vieme?

Už nejde o špekulácie – veda preukázala, že medzi mikrobiómom a mozgom existuje priame spojenie, známe ako tzv. osa črevo-mozog. Napríklad sérotonín, hormón, ktorý ovplyvňuje našu náladu, sa z 90 % tvorí práve v črevách. Ak je váš mikrobióm v rovnováhe, máte väčšiu šancu na dobrú náladu a psychickú pohodu. Naopak, narušený mikrobióm môže viesť k duševným problémom a dokonca aj problémom s pamäťou.

Zaujímavé štatistiky o mikrobióme

  • Mikrobióm človeka obsahuje až 100 biliónov mikroorganizmov. Na porovnanie: vaše telo má „len“ 30 biliónov vlastných buniek. Takže sme vlastne skôr „domom pre baktérie“ než len ľuďmi.
  • Mikrobióm má viac ako 1 000 druhov baktérií a viac ako 3 milióny génov, čo je asi 150-krát viac než ľudská DNA.
  • Vedci zistili, že mikrobióm obyvateľov vidieka je rozmanitejší než mestský – čím väčší kontakt s prírodou, tým lepší mikrobióm.

Ako si pestovať dobrú črevnú mikroflóru a čo jej vadí

Mikrobióm je vyberavý, a preto má svojich obľúbencov i nepriateľov. Prospievajú mu fermentované potraviny ako jogurt, kefír, kyslá kapusta alebo kimchi, rovnako ako vláknina z ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Naopak mu škodí nadmerné množstvo cukru, priemyselne spracované potraviny a stres. Áno, stres! Nejde len o to, čo jeme, ale aj ak sa cítime.

tom, prečo sú kvasené potraviny také prospešné, si môžete prečítať v článku o nakladaní zeleniny – aj s receptom!


Zdroje:


https://blogs.cdc.gov/genomics/2020/03/31/manipulating-the-human/


https://www.nhs.uk/conditions/flatulence/


Pridať komentár

Sdílet
On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa