Ako správne skladovať výživové doplnky?

Ako správne skladovať výživové doplnky?

753

Ruku na srdce. Komu sa darí dodržiavať odporúčania výživových odborníkov a je si istý, že má v bežnom jedálnom lístku všetko, čo jeho telo potrebuje? Tým, ktorí odpovedali na otázku s určitou mierou rozpačitosti, pomôžu na imunitu, zatočiť s únavou, udržať kosti a svaly vo forme a mnoho ďalšieho výživové doplnky. Rovnako ako pri potravinách je aj pri nich dôležité skladovanie. To musí spĺňať dve základné podmienky. Po prvé dostatočne chrániť obsah doplnkov pred znehodnotením, ktoré by znamenalo stratu alebo zníženie účinnosti. Po druhé potom dodržiavať bezpečnosť ďalších členov domácnosti.

Na trhu sú výživové doplnky v rôznych formách a s odlišným zložením. A práve tomu je treba prispôsobiť spôsob skladovania. Ten najvhodnejší odporúča výrobca na krabičke výrobku a pri jeho nedodržaní sa zvyšuje riziko znehodnotenia látok. Čo viac je ale dobré vedieť? 

Ani teplo, ani zima

Rozmedzie teplôt, v ktorých je vhodné výživové doplnky uchovávať, nájdete spravidla upresnené na výrobku. Doba sa pritom mení a odporúčania s ňou. Napríklad predtým pre probiotiká platilo, že chladnička je nevyhnutná. Teraz pre väčšiny z nich stačí izbová teplota, teda do 25 stupňov Celzia.

Ak v lete hrozí, že sa z vášho bytu stane „sauna”, je lepšie všetkým výživovým doplnkom nájsť miesto v chladničke. Mrazničke sa ale vyhnite – mráz môže účinnosť a konzistenciu ovplyvniť. 

Na kúpeľňu zabudnite

Znehodnotenie látok vo výživových doplnkoch môže spôsobiť aj nadmerná vlhkosť. A to aj v prípade, že sú pevne zatvorené. Náchylné sú napríklad vitamín C, ale tiež niektoré formy vitamínu B a ďalšie. Pri nich môže dôjsť k takzvanému procesu deliquescence, kedy vlhkosť naruší vo vode rozpustné pevné látky. Preto by mali byť uložené nielen mimo kúpeľňu, ale aj malú uzatvorenú kuchyňu s vyššou vlhkosťou. 

Slnku vstup zakázaný

Ak budete pred priamym slnečným svetlom chrániť všetky výživové doplnky, chybu určite neurobíte. Niektoré zložky vo výživových doplnkoch stravy ale môžu vyžadovať ešte viac. Napríklad omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré prispievajú k udržaniu normálnej činnosti mozgu a srdca, krvného tlaku, hladiny triglyceridov v krvi i stavu zraku, je potrebné chrániť pred oxidáciou. K nej dochádza, ak na mastné kyseliny pôsobí dlhší čas vzduch a svetlo. Preto sú výživové doplnky s vysokým obsahom omega-3 často balené v kapsulách, ktoré ich pred vzduchom chránia, prípadne v nepriesvitných fľaštičkách zabraňujúcich prístupu svetla. 

Hurá na dovolenku

Ak sa chystáte na dovolenku, výživové doplnky si pribaľte so sebou. Krátkodobé výkyvy by nemali kapsulám a tabletám prepravovaným v originálnom obale uškodiť. Pri jednotlivo balených výživových doplnkoch ich ponechajte v blistroch. Pri fľaštičkách využite z dôvodu ušetrenia miesta jeden prázdny obal a presypte si doň všetko, čo budete potrebovať. 

Ruky aj tlapky preč

Pri hľadaní najvhodnejšieho miesta pre výživové doplnky je dôležité myslieť aj na ďalších členov domácnosti. Ak máte doma dieťa, uložte výživové doplnky na vyššie miesto tak, aby boli mimo jeho dosah. V byte s domácimi zvieratami použite skrinku, ktorú nemôžu otvoriť. Nikdy nenechávajte výživové doplnky voľne ležať na stole ani poličke. Či už žijete sami, alebo s ďalšími členmi domácnosti, dajte pozor na správne uzatvorenie obalu, ktorý chráni obsah.


Pridať komentár

Sdílet

Mohlo by vás zaujímať

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa