Omega-3 EPA, DHA a DPA: Aký je medzi nimi rozdiel a prečo na nich záleží?

Omega-3 EPA, DHA a DPA: Aký je medzi nimi rozdiel a prečo na nich záleží?

3 minúty čítanie 1845
Autor: Lenka Zajíčková

Omega-3 mastné kyseliny – všetci vieme, že sú dôležité, ale čo znamenajú skratky EPA, DHA a DPA? Všetky patria do rovnakej rodiny, ale každá má trochu inú rolu. Ako si vybrať tú správnu a kde ich nájdeme? Poďme si ich rozobrať pekne jednu po druhej!

EPA – hlavne na srdce

Plným menom eikosapentaénová kyselina. Táto omega-3 kyselina je najdôležitejšia pre srdce, podporuje však i mozog. Je potrebná na udržanie normálnej funkcie srdca a zaujímavosťou je, že sa na tom podieľa už od samotného vzniku nášho bytia – teda už pre plod v maternici. Potrebujeme ju úplne po celý život, obvykle po nej ľudia siahnu v strednom či pokročilejšom veku. Skrátka v čase, keď už na svoje srdce začíname myslieť s vážnosťou.

Najbohatším zdrojom sú tučné morské ryby – losos, sardinky, makrela, ančovičky… ktoré sú zároveň aj významným zdrojom vitamínu D pre našu imunitu.

DHA – super palivo pre mozog a oči

Dokosahexaénová kyselina je jedným zo stavebných kameňov mozgu a sietnice oka. Podporuje pamäť a sústredenie – je kľúčová na správne fungovanie mozgu a celého nervového systému.

Dôležitá je tiež pre zdravé oči – udržiava normálnu funkciu sietnice a stará sa teda o zrak ako o zmysel, tak o oko ako orgán. Nevyhnutná je pre tehotné a dojčiace ženy – prispieva k vývoju mozgu a zraku plodu a dojčiat. Aj túto omega-3 kyselinu nájdeme hlavne v tučných morských rybách.

Práve tehotné ženy by mali pamätať na doplňovanie omega-3. Naraz ich totiž potrebuje nielen sama mamička, ale aj vyvíjajúci sa plod. Ukazuje sa, že neskôr počas dojčenia má až 50 % žien nedostatočné množstvo omega-3 v materskom mlieku. 

DPA – prehliadaný hráč s veľkým potenciálom

Dokosapentaénová kyselina nie je taká známa ako jej dve slávnejšie sesternice, ale jej význam rastie. Podporuje totiž vstrebávanie kyselín EPA a DHA – telo si ich môže premeniť podľa potreby. DPA je presne povedané medziproduktom medzi EPA a DHA a môže zvyšovať ich koncentráciu v krvi, najmä kyseliny EPA.

Nachádza sa v rybách, morských plodoch a niektorých rastlinných olejoch.

Na záver: potrebné sú všetky tri

Každá z týchto omega-3 mastných kyselín má svoj vlastný unikátny účel, ale všetky sú dôležité pre naše zdravie. Zatiaľ čo EPA podporuje zdravie srdca, DHA je nevyhnutná na správne fungovanie mozgu a očí. DPA je v tomto triu tichým pomocníkom, ktorý môže zlepšiť vstrebávanie ostatných omega-3 a podporiť ich účinky. 

Nezabudnite si teda zaradiť ryby do jedálneho lístka (ideálne 2× týždenne) alebo siahnuť po kvalitných výživových doplnkoch, ak nemáte dostatok týchto živín z jedla. A pamätajte si – rastlinné oleje by v tomto prípade nemali mať prednosť pred rybím tukom, pretože omega-3 z nich majú bohužiaľ v tele menšiu vstrebateľnosť, než tie živočíšneho pôvodu.


OmegaMarine PREMIUM

OmegaMarine PREMIUM Mesačné balenie

Vysoko kvalitný doplnok stravy s omega-3. Základom je najčerstvejší olej SALfresh získavaný z lososov žijúcich v priezračných vodách nórskych fjordov, ktorý je bežne v doplnkoch inak nedostupný. Nová receptúra doplnená o vitamín D na podporu imunitného systému.

Pridať komentár

Sdílet

Témata článku:

Mohlo by vás zaujímať

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa