Omega-3 a kardiovaskulárne ochorenia

Omega-3 a kardiovaskulárne ochorenia

Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí v Českej republike. Ide o veľkú skupinu ochorení, ktorých spoločným patofyziologickým základom je aterosklerotické poškodenie cievnej steny. V závislosti od lokalizácie postihnutých ciev vznikajú jednotlivé ochorenia. Najčastejšie ide o ischemickú chorobu srdca postihujúcu srdcový sval, ktorá môže viesť k akútnemu infarktu myokardu, ischemickú cievnu mozgovú príhodu a ischemickú chorobu dolných končatín, ktorá často vedie k potrebe amputácie končatiny. Ide o stavy, ktoré vedú k výraznému zníženiu kvality života a môžu viesť k náhlej smrti.

Bolo identifikovaných niekoľko rizikových faktorov pre vznik kardiovaskulárnych ochorení. Z hľadiska prevencie sú najdôležitejšie rizikové faktory, ktoré majú najväčší vplyv. Podľa štúdie INTERHEART existuje 9 potenciálne modifikovateľných rizikových faktorov, ktoré sú zodpovedné za 90 % rizika vzniku akútneho infarktu myokardu, t. j. 90 % rizika je možné predísť. Tieto rizikové faktory sú: fajčenie, vysoká hladina lipidov v krvi, obezita, vysoký krvný tlak, nedostatočná konzumácia ovocia a zeleniny, cukrovka, alkohol, nedostatok pohybu a psychosociálne faktory. Viac ako 50 % týchto rizikových faktorov je ovplyvnených stravovacími návykmi. 

Omega-3 a ich metabolity (EPA - kyselina eikosapentaenová, DHA - kyselina dokozahexaenová) majú dôležité miesto v prevencii kardiovaskulárnych ochorení, a to tak v prevencii vzniku ochorenia, ako aj v prevencii recidívy alebo úmrtia. DHA aj EPA môžu znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení na viacerých úrovniach. Po prvé, bol preukázaný ich účinok na zníženie krvného tlaku (systolického a diastolického). Základom poklesu tlaku je zníženie systémovej cievnej rezistencie pri zachovanom srdcovom výdaji. Okrem toho omega-3 ovplyvňujú metabolizmus lipoproteínov. Znižujú hladinu triglyceridov nalačno aj po jedle a priaznivo ovplyvňujú pomer medzi HDL a LDL cholesterolom, čo vedie k nižšiemu ukladaniu cholesterolu v cievach. Omega-3 mastné kyseliny pôsobia aj priamo na úrovni cievnej steny - vyvolávajú tvorbu vazodilatačného oxidu dusnatého a zlepšujú funkciu endotelu, čím pomáhajú zlepšovať prietok krvi do tkanív. Znižujú tiež agregáciu trombocytov, a tým ich ukladanie v cievnej stene, čím prispievajú k prevencii náhlej oklúzie ciev. Podľa viacerých štúdií majú omega-3 mastné kyseliny potenciál ovplyvňovať srdcovú frekvenciu a znižovať riziko srdcových arytmií. 
Podľa všeobecných odporúčaní pravidelná konzumácia mastných rýb 1 až 2-krát týždenne znižuje úmrtnosť na akútny infarkt myokardu. Na prevenciu ischemickej choroby srdca sa používajú dávky až 250 mg EPA a DHA denne. Vyššie dávky sa potom odporúčajú na sekundárnu prevenciu u pacientov po infarkte. Substitúcia 3-4 gramov omega-3 mastných kyselín znižuje kardiálnu mortalitu a riziko oklúzie koronárneho bypassu. Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) by denná dávka omega-3 nemala presiahnuť 3 gramy bez odporúčania lekára.

 

MUDr. Marcel Koch
MUDr. Pavla Kochová

 

 

Zdroje: 
Prevalence hlavních rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění v české populaci v letech 2015–2018. Studie Czech post-MONICA. Cor et Vasa 2020 [online]. 2020, 62(1) [cit. 2021-6-1]. Dostupné z: doi:10.33678/cor.2020.010
KASPER, Heinrich. Výživa v medicíně a dietetika. 11. vydání. Mnichov: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-4533-6. 
Mozaffarian D, Gottdiener JS, Siscovick DS. Intake of tuna or other broiled or baked fish versus fried fish and cardiac structure, function, and hemodynamics. Am J Cardiol 2006; 97:216.
Demaison L, Blet J, Sergiel JP, et al. Effect of dietary polyunsaturated fatty acids on contractile function of hearts isolated from sedentary and trained rats. Reprod Nutr Dev 2000; 40:113.
Wang Q, Liang X, Wang L, et al. Effect of omega-3 fatty acids supplementation on endothelial function: a meta-analysis of randomized controlled trials. Atherosclerosis 2012; 221:536.
Nordoy, A., R. Marchioli, H. Arnesen, J. Videbaek: ω-3 polyunsaturated fatty acids and
cardiovascular diseases. Lipids 36 (2001) 127–129.

Späť do odbornej sekcie
On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa