Omega-3 a metabolický syndróm

Omega-3 a metabolický syndróm

Metabolický syndróm je súbor ochorení alebo stavov, ktoré výrazne zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Pod tento pojem spadá týchto päť rizikových faktorov: vysoká hladina triacylglycerolov v krvi, nízka hladina HDL cholesterolu, porucha homeostázy glukózy, nadváha alebo abdominálna obezita a zvýšený krvný tlak. 

V niektorých zdrojoch sa tento súbor označuje aj ako syndróm X alebo Ravenov syndróm. Na splnenie diagnózy sú potrebné aspoň 3 z 5 kritérií uvedených v tabuľke. V súvislosti s patogenézou kardiovaskulárnych ochorení sa metabolický syndróm často spája so všeobecne prozápalovým a prokoagulačným stavom.

Definícia metabolického syndrómu dle Harmonizing definition of Metabolic syndrom (2009)
Zvýšený obvod pasu    ≥ 102 cm u mužov
≥ 88 cm u žien
Zvýšené triglyceridy    ≥ 1,7 mmol/l alebo špecifická liečba
Znížený HDL cholesterol    < 1,0 mmol/l u mužov alebo špecifická liečba
< 1,3 mmol/l u žien alebo špecifická liečba
Zvýšený krvný tlak    STK ≥ 130 mmHg a/nebo DTK ≥ 85 mmHg alebo špecifická liečba
Zvýšená glykémie na lačno    ≥ 5,6 mmol/l alebo porušená glukózová tolerancia alebo diabetes mellitus 
2. typu

Prevalencia metabolického syndrómu je vo vyspelých krajinách vrátane Českej republiky vysoká - 1/3 mužov, 1/4 žien. Monitorovanie a následná liečba týchto faktorov je dôležitým preventívnym krokom, pretože osoby s metabolickým syndrómom majú 2-3-krát vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení. Kardiovaskulárne ochorenia, ako je akútny infarkt myokardu, ischemická choroba srdca alebo mozgová príhoda, sú veľmi závažné, potenciálne život ohrozujúce ochorenia, ktoré obmedzujú kvalitu života pacienta a často vedú k invalidite. Prítomnosť metabolického syndrómu tiež zvyšuje riziko vzniku cukrovky až päťnásobne v porovnaní s klientmi bez týchto rizikových faktorov. Diabetes potom negatívne ovplyvňuje všetky orgánové systémy a jeho komplikácie môžu byť ďalekosiahle, od zlyhania obličiek cez stratu končatín, kardiovaskulárne ochorenia až po vážne poruchy zraku. 

Na vzniku metabolického syndrómu sa podieľajú genetické faktory a faktory životného prostredia, ako aj faktory životného štýlu. Liečba základných jednotiek metabolického syndrómu patrí do rúk lekára. Vo väčšine prípadov sa nedá liečiť bez farmakoterapie. Pokiaľ však ide o nefarmakologické opatrenia, najdôležitejšie sú zmeny životného štýlu. Kľúčom k úspechu je zníženie hmotnosti, ktoré sa nedá dosiahnuť bez pravidelnej fyzickej aktivity a zmeny stravy. Je potrebné obmedziť konzumáciu alkoholu a soli, zvýšiť príjem ovocia a zeleniny. Veľmi dôležité je tiež prestať fajčiť. Zvýšenie príjmu omega-3 mastných kyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na rôzne zložky metabolického syndrómu, môže byť prospešné. Podľa niektorých štúdií dokážu omega-3 mastné kyseliny znížiť hladinu triglyceridov v sére až o 50 %. V týchto štúdiách však boli dávky omega-3 niekoľkonásobne vyššie ako bežne odporúčané množstvo. Dostatočný prísun omega-3 pomáha zvyšovať hladinu HDL cholesterolu, ktorý chráni kardiovaskulárny systém. Pri suplementácii DHA a EPA bol pozorovaný aj pokles krvného tlaku o niekoľko torrov. Okrem toho môžu omega-3 mastné kyseliny viesť k zníženiu hladiny glykovaného hemoglobínu, čo je základný ukazovateľ dlhodobej kontroly cukrovky. 

MUDr. Pavla Trulíková
MUDr. Marcel Koch

 

Zdroje:

Kasper, Heinrich. Výživa v medicíně a dietetika. 11. vydání. Mnichov: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-4533-6. 
Nussbaumerová, Barbora. Léčba hypertenze u metabolického syndromu – update 2019. Vnitřní lékařství. 2020, 66(1), 10–14. ISSN 0042-773X.

Nestel PJ, Connor WE, Reardon MF, et al. Suppression by diets rich in fish oil of very low density lipoprotein production in man. J Clin Invest 1984; 74:82.
\\192.168.0.10\contents\hypertriglyceridemia\abstract\150
Miller PE, Van Elswyk M, Alexander DD. Long-chain omega-3 fatty acids eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid and blood pressure: a meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Hypertens 2014; 27:885.

Wu JH, Micha R, Imamura F, et al. Omega-3 fatty acids and incident type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. Br J Nutr 2012; 107 Suppl 2:S214.

O'Mahoney LL, Matu J, Price OJ, et al. Omega-3 polyunsaturated fatty acids favourably modulate cardiometabolic biomarkers in type 2 diabetes: a meta-analysis and meta-regression of randomized controlled trials. Cardiovasc Diabetol 2018; 17:98.
 

Späť do odbornej sekcie
On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa