OMEGA-3 A ZÁPALOVÁ REAKCIA

OMEGA-3 A ZÁPALOVÁ REAKCIA

OMEGA-3 NENASÝTENÉ MASTNÉ KYSELINY 

Omega-3 radíme medzi nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú pre ľudské telo esenciálne, preto ich musíme prijímať v strave. V rámci polynenasýtených mastných kyselín potom rozlišujeme 2 veľké skupiny, a to omega-3 a omega-6 polynenasýtené mastné kyseliny. Líšia sa od seba chemickou štruktúrou – lokalizáciou dvojitej väzby v rámci uhlíkového reťazca a tiež svojím pôsobením. Z omega-6 mastných kyselín sa v rámci metabolizmu stáva kyselina gama-linolénová a kyselina arachidonová, ktoré sú prekurzory prevažne zápalových mediátorov. Naopak, kyseliny omega-3 sa metabolizujú na kyselinu eikosapentaenovú (EPA) a kyselinu dokozahexaénovú (DHA), ktorých účinok sa dá všeobecne považovať za protizápalový. Tieto nenasýtené mastné kyseliny sa v strave vyskytujú väčšinou súčasne, avšak v rôznych pomeroch. 

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny prevažujú v rybách (konkrétne v rybom tuku) a morských plodoch. V menšej miere omega-3 nájdeme v rastlinných potravinách, najmä v ľanovom, olivovom a repkovom oleji, vo vlašských orechoch. Veľké množstvo omega-6 nájdeme v slnečnicovom a kukuričnom oleji a v rastlinných margarínoch, čiastočne tiež v živočíšnom tuku. Všeobecne je príjem omega-6 výrazne vyšší ako omega-3. V rámci racionálnej výživy je teda odporúčané zníženie tohto pomeru ideálne na 6:1 až 5:1 (omega-6:omega-3). 

ZÁPALOVÁ REAKCIA 

Zápalová reakcia je absolútne zásadným obranným pochodom v rámci organizmu. Ide o zložitú, na seba nadväzujúcu, kaskádu biochemických reakcií, ktorých cieľom je zvýšiť prekrvenie daného tkaniva a tým zaistiť dostatočný prívod bielych krviniek a ďalších obranných elementov do miesta poškodenia. Dochádza k vazodilatácii a zvýšeniu priepustnosti cievnej steny. Klinicky môžeme pozorovať typické známky zápalu, ktorými sú začervenanie, zateplenie, opuch, bolesť a porucha funkcie. Podľa závažnosti poškodenia potom môže byť reakcia iba lokálna alebo systémová. Keď mu je zápal reakciou na reálne poškodenie tkaniva, je nevyhnutnou podmienkou zahojenie. Problémom je zápalová reakcia cielená proti vlastným bunkám (napr. v širokom spektre autoimunitných chorôb) či zápalová reakcia nadmerná, nezodpovedajúce primárnemu mozgových, prípadne aj protrahovaná reakcia, ktoré všetky potom vedú k poškodeniu organizmu. 

Zápalový proces teda musí byť veľmi prísne a presne regulovaný. Mediátorov zápalu je celý rad a patria medzi ne práve niektoré z metabolitov omega-3 a omega-6 mastných kyselín (prostaglandínov, prostacyklínov a leukotriénov). DHA a EPA ako prekurzory mediátorov zápalu, majú významný protizápalový potenciál, ktorý sa v laboratórnych štúdiách potvrdil. In vivo výsledky však nie sú celkom jasné, pretože zápal je zložito regulovaný dej a premisa, že jednoduché zvýšenie príjmu protizápalových látok signifikantne znižuje aktivitu zápalovej reakcie, nie je jednoznačne potvrdená. V niektorých štúdiách bol u pacientov so suplementáciou omega-3 polynenasýtených mastných kyselín zaznamenaný pokles markerov zápalu (CRP, Il-6, TNFα). Suplementácia u týchto pacientov prebiehala počas 10 týždňov v množstve 3 g DHA aj EPA denne, čo je podľa US Food and Drug Administration horná hranica dávkovania omega-3 bez dohľadu lekára. 

 

MUDr. Pavla Trulíková 

MUDr. Marcel Koch 

Zdroje: 

Zdroje: 

KASPER, Heinrich. Výživa v medicíně a dietetika. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-3-437-42012-2. 

SVAČINA, Štěpán. Poruchy metabolismu a výživy. Galén, 2010. ISBN 978-80-7262-676-2. 

LEDVINA, Miroslav, Alena STOKLASOVÁ a Jaroslav CERMAN. Biochemie pro studující medicíny. Praha: Karolinum, 2011. ISBN 978-80-246-1416-8. 

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/ 

Spite M, Serhan CN. Novel lipid mediators promote resolution of acute inflammation: impact of aspirin and statins. Circ Res 2010; 107:1170. 

O'Mahoney LL, Matu J, Price OJ, et al. Omega-3 polyunsaturated fatty acids favourably modulate cardiometabolic biomarkers in type 2 diabetes: a meta-analysis and meta-regression of randomized controlled trials. Cardiovasc Diabetol 2018; 17:98. 

Xu T, Sun Y, Sun W, et al. Effect of omega-3 fatty acid supplementation on serum lipids and vascular inflammation in patients with end-stage renal disease: a meta-analysis. Sci Rep 2016; 6:39346. 

Li K, Huang T, Zheng J, et al. Effect of marine-derived n-3 polyunsaturated fatty acids on C-reactive protein, interleukin 6 and tumor necrosis factor α: a meta-analysis. PLoS One 2014; 9:e88103. 

So J, Wu D, Lichtenstein AH, et al. EPA and DHA differentially modulate monocyte inflammatory response in subjects with chronic inflammation in part via plasma specialized pro-resolving lipid mediators: A randomized, double-blind, crossover study. Atherosclerosis 2021; 316:90. 

Letter responding to a request to reconsider the qualified claim for a dietary supplement health claim for omega-3 fatty acids and coronary heart disease. Office of Nutritional Products, Labeling, and Dietary Supplements, Center for Food Safety and Applied Nutrition, US Food and Drug Administration, 2002. www.cfsan.fda.gov/~dms/ds-ltr28.html (Accessed on December 21, 2007). 

Substances affirmed as Generally Recognized As Safe: Menhaden oil. Department of Health and Human Services, US Food and Drug Administration. www.fda.gov/OHRMS/DOCKETS/98fr/05-5641.htm (Accessed on June 30, 2008). 

Späť do odbornej sekcie
On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa