Omega-3 mastné kyseliny a pokožka

Omega-3 mastné kyseliny a pokožka

Koža je najväčší ľudský orgán. Jeho anatomické a fyziologické vlastnosti mu umožňujú čo najlepšie plniť funkciu rozhrania medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Pri kožných ochoreniach je táto schopnosť v rôznej miere narušená. Koža sa skladá z troch hlavných vrstiev: pokožky – epidermis, zamše - korium a podkožného spojivového tkaniva.

Hlavné funkcie kože sú:

Bariérová funkcia - chráni telo pred škodlivými látkami, baktériami, pred UV žiarením. Pokožka si zabezpečuje samočistiacu schopnosť v podobe nepretržitého prirodzeného odlupovania zrohovatenej vrstvy buniek. 
Senzorická funkcia - koža obsahuje receptory, ktoré reagujú na dotyk, tlak, teplo alebo chlad.
Termoregulačná funkcia - udržiavanie konštantnej telesnej teploty prostredníctvom vazokonstrikcie a vazodilatácie ciev. Koža obsahuje potné žľazy, ktoré produkujú pot, a tým prispievajú k termoregulácii tela. Koža zabraňuje strate tepla, keď ho telo potrebuje udržať.
Sekrečné funkcie - produkcia keratínu, potu, kožného mazu, pigmentu melanínu, vylučovanie odpadových látok z tela.
Imunologická funkcia - koža obsahuje bunky imunitného systému (T-lymfocyty, Langerhansove bunky, makrofágy, mastocyty). 
Resorpčná funkcia - koža funguje ako polopriepustná membrána. Preto sa látky rozpustné v tukoch (napr. lieky vo forme mastí) môžu vstrekovať do tela cez kožu.
Zásobná funkcia - v podkožnom spojivovom tkanive sa ukladá tuk, ktorý pôsobí ako izolant, a vitamíny rozpustné v tukoch (vitamíny A, D, E, K). Okrem toho je pokožka dôležitou zásobárňou vody, ktorá je viazaná na kolagénové vlákna.

Starostlivosť o pleť pomáha obnoviť prirodzenú rovnováhu pokožky, udržiava jej celkové zdravie, chráni ju pred vonkajšími vplyvmi a UV žiarením. Odporúčame vhodnú kozmetiku, pravidelnú starostlivosť o pleť a ochranu pred UV žiarením, najmä doplnenú o dostatočnú hydratáciu, stravu so správnym pomerom makroživín, dostatočný príjem vitamínov, minerálov, stopových prvkov a nenasýtených mastných kyselín.

Nenasýtené mastné kyseliny (PUFA) sú esenciálne živiny, ktoré sa nachádzajú v niektorých potravinách. Esenciálne znamená, že naše telo si tieto látky nedokáže vytvoriť pre správne fungovanie organizmu, ale musí ich prijímať v strave. Medzi PUFA patria omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Dôležité je však udržiavať primeraný pomer príjmu omega-3 a omega-6 FA, ktorý je 1 : 1-5. Strava v modernom svete má tendenciu obsahovať nadbytok omega-6 a nedostatok omega-3 mastných kyselín. 

Hlavným zdrojom omega-3 mastných kyselín sú najmä tučné morské ryby (sleď, sardinky, makrela, tuniak). Medzi rastlinné zdroje patria semená chia alebo sója. Odporúčaná denná dávka omega-3 je 500 mg (približne 2 tučné ryby týždenne).
Vyvážený príjem pomáha regulovať zápalovú reakciu pokožky, produkciu kožného mazu, zlepšuje rovnováhu hydratácie pokožky a môže znížiť známky starnutia pokožky. 

V prvom systematickom prehľade a metaanalýze, ktoré skúmali vzťah medzi omega-3 PUFA a rakovinou kože, sa ukázalo, že dostatočný príjem omega-3 sa javí ako protektívny. Omega-3 PUFA znižujú genotoxicitu, znižujú množstvo prozápalových a imunosupresívnych prostaglandínov (PGE2). Existujú dôkazy, že dostatočná suplementácia omega-3 PUFA znižuje výskyt nemelanómových nádorov kože (skvamocelulárny karcinóm, bazocelulárny karcinóm), najmä u ľudí s vyšším rizikom. Najlepším odporúčaním na prevenciu kožných nádorov je však predchádzať poškodeniu pokožky UV žiarením vhodnou ochranou pred UV žiarením - používajte vysoký ochranný faktor SPF 30-50+, klobúk, slnečné okuliare.


MUDr. Zuzana Krajčovičová, kožný lekár

 

Zdroje:

Jiří ŠTORK et al. – Dermatovenerologie, GALÉN – KAROLINUM; ISBN Karolinum 978-80-246-1360-4

Nina BENÁKOVÁ et al. – Moderní farmakoterapie v dermatologii, MAXDORF JESSENIUS, ISBN 978-80-7345-653-5

Sophie E. NOEL et al. – Consumption of omega-3 fatty acids and the risk of skin cancers: A systematic review and meta-analysis, 21 November 2013, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijc.28630

Suzanne M. PILKINGTON et al. – Omega-3 polyunsaturated fatty acids: photoprotective macronutrients, 16 May 2011, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1600-0625.2011.01294.x

Homer S. BLACK and Lesley E. RHODES – Potential Benefits of Omega-3 Fatty Acids in Non-Melanoma Skin Cancer, 
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26861407/

Späť do odbornej sekcie
On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa