Omega-3 môžu podporovať zdravie mozgu počas tehotenstva a v ranom veku

Omega-3 môžu podporovať zdravie mozgu počas tehotenstva a v ranom veku

Ľudský mozog obsahuje 50-100 miliárd nervových buniek, ktoré sa tvoria prenatálne a ich počet sa počas života nemení. Po narodení tieto bunky dozrievajú, vytvárajú spojenia a postupne zlepšujú svoju funkciu. Najrýchlejší rast mozgu prebieha medzi druhým trimestrom a prvým rokom života dieťaťa. Vo veku 10 rokov je rast mozgu ukončený. Vývoj mozgu môže byť kedykoľvek počas tohto obdobia nepriaznivo ovplyvnený viacerými faktormi, ako sú infekčné ochorenia, toxické látky, úrazy alebo nesprávna výživa. 

V tomto období zohrávajú dôležitú úlohu aj omega-3 mastné kyseliny, najmä kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA), ktoré sú prenatálne dôležitými stavebnými prvkami sietnice a nervového systému. DHA tvorí 20 % mozgového tkaniva a jej dostatočné množstvo je nevyhnutné pre správny vývoj CNS.

Koncentrácia omega-3 mastných kyselín pri plode je potom závislá od množstva týchto kyselín v krvi matky, t. j. od zloženia stravy matky. Ich optimálny príjem v tehotenstve je 200 mg DHA denne. Túto dávku môže žena dosiahnuť napríklad konzumáciou 2 morských rýb týždenne alebo doplnením omega-3 mastných kyselín prostredníctvom potravinových doplnkov.

Prínos suplementácie omega-3 mastnými kyselinami vo vzťahu k zdraviu a vývoju dieťaťa bol predmetom mnohých štúdií na celom svete. V jednej z nich sa hodnotil príjem omega 3 mastných kyselín v tehotenstve u matiek deviatich tisícok novorodencov. Deti narodené ženám, ktorých strava neobsahovala morské ryby, mali v detstve častejšie problémy so správaním, sociálnymi a komunikačnými schopnosťami a zhoršenou motorikou. 

Podobne sa uskutočnila štúdia, v ktorej sa časti dojčiacich matiek počas dojčenia podávali výživové doplnky s obsahom omega-3 mastných kyselín. Ženám v kontrolnej skupine bol potom podávaný rastlinný olej. Deti matiek, ktorých strava bola obohatená o omega-3 mastné kyseliny, dosahovali lepšie výsledky v hodnotení psychomotorického vývoja, boli schopné lepšie udržať pozornosť v dojčenskom veku, rýchlejšie riešili problémy a mali vyššie skóre verbálnej inteligencie. 
    
Súčasný výskum ďalej poukazuje na možnosť prevencie a možno aj mierneho zlepšenia prognózy novorodencov s hypoxicko-ischemickým poškodením mozgu. Zatiaľ však nie je k dispozícii dostatok údajov na vyvodenie záverov. Vplyv omega-3 mastných kyselín na dĺžku tehotenstva a riziko predčasného pôrodu je diskutabilný. Niektoré štúdie naznačujú možný ochranný účinok omega-3 mastných kyselín v tomto smere, ale iné nepreukázali vplyv na dĺžku tehotenstva. 

Na záver môžeme povedať, že omega-3 mastné kyseliny v primeranom množstve už v prenatálnom období sú dôležité pre správny vývoj dieťaťa a jeho nervového systému a že dostatočný príjem týchto kyselín vedie k zlepšeniu kognitívnych funkcií dieťaťa. Je na individuálnom zvážení, či je príjem týchto kyselín v strave dostatočný, alebo či je vhodné ich dopĺňať pomocou potravinových doplnkov. 


MUDr. Anna-Mária Ďugová

 

Zdroje:

 

doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc. Pediatria pre prax, PUFA Omega-3 a ich pôsobenie, 3/2017, [cit. 2021-08-12], dostupné z: 
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2007/03/03.pdf
doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc. Pediatria pre prax, Význam PUFA Omega-3 pre deti, 11/2010, [cit. 2021-08-12], dostupné z: 
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/05/14.pdf
Prof. MUDr. Ján Lebl, CSc., Rast a dozrievanie dieťaťa, [cit. 2021-08-12], dostupné z: 
https://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/cast-pro-deti/pediatricka-klinika-uk-2-lf-a-fn-motol/pro-pacienty/informace-pro-pacienty/rust-a-zrani-ditete/
Neurosiencenews.com, Fish Oil Taken During Pregnancy Boosts Brain Function in Children at Age 10, 3.6.2021, [cit. 2021-08-12], dostupné z:https://neurosciencenews.com/dha-brain-function-18557/
Jaclyn M Coletta, Stacy J Bell, Ashley S Roman, Obstetrics and Gynecology, Omega-3 Fatty Acids and Pregnancy, Fall 2010, [citované 2021-08-12], dostupné z:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3046737/
Jonna Normia, Katri Niinivirta-Joutsa, Erika Isolauri, Satu K. Jääskeläinen & Kirsi Laitinen, Pediatric Research, Perinatal nutrition impacts on the functional development of the visual tract in infants, 20.09.2020, [cit. 2021-08-12 ], dostupné z:
https://www.nature.com/articles/s41390-018-0161-2
 

Späť do odbornej sekcie
On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa