Úloha medi pri fungovaní mozgu

Úloha medi pri fungovaní mozgu

Meď je nevyhnutná na prežitie a proliferáciu buniek a hrá veľmi dôležitú rolu pri vývoji a progresii mozgových ochorení. Pri niektorých ochoreniach spojených s nedostatkom medi je preto prospešná jej suplementácia. K tomuto záveru dospela metaanalýza publikovaná v odbornom časopise Molecular Sciences.

Mozog obsahuje približne 9 % medi v tele, čo je tretia najvyššia koncentrácia zo všetkých orgánov. Meď moduluje prostredníctvom noradrenergného jadra locus coeruleus (LC) pokojové aktivity. Nervové dráhy vychádzajúce z tohto jadra vysielajú signály do celého mozgu a hrajú hlavnú rolu pri regulácii vzrušenia a bdelosti. Distribúcia medi v mozgu je nerovnomerná. Mnoho neurologických porúch vrátane Wilsonovej a Alzheimerovej choroby menia tak celkovú hladinu medi, ako aj jej distribúciu v mozgu. Nedostatok medi pritom môže ovplyvniť imunitné funkcie organizmu, spôsobiť zápalové ochorenie alebo vyvolať oxidačný stres, ktorý môže viesť k ochoreniu mozgu.

 

Zdroje:

https://www.mdpi.com/1422-0067/23/22/13850

Späť do odbornej sekcie
On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa