Andropauza, alebo Muži v prechode: únava, náladovosť ani podráždenosť nie sú tabu.

Andropauza, alebo Muži v prechode: únava, náladovosť ani podráždenosť nie sú tabu.

4 minúty čítanie 2128
Autor: Lenka Zajíčková

Okolo 40 – 50 rokov čaká na mužov ďalší míľnik. Rovnako, ako ženy majú menopauzu, čelia aj páni hormonálnej búrke menom andropauza. Stretne skutočne každého a je možné zmierniť prejavy?

Čo sa v tomto článku dozviete?

  • Čo je andropauza a prečo vzniká,
  • Ktoré prejavy sú úplne normálne,
  • Akým spôsobom si uľaviť od problémov s ňou spojených.

Mužský prechod je dôležitou fázou stredného veku

Pri andropauze dochádza k postupnému poklesu hladiny testosterónu, čo môže viesť k rôznym fyzickým, psychickým a emocionálnym zmenám. Ale je fakt, že u mužov dochádza k zmenám pozvoľnejšie a menej drasticky než u žien pri menopauze. Pokles hladiny testosterónu totiž začína už po tridsiatke, ale s každým rokom je to asi len o 1 – 2 % menej, takže zmeny sú znateľné až po rokoch. Príchod andropauzy môže urýchliť ale aj stres, obezita, genetické predispozície, nezdravý životný štýl či prípadne najrôznejšie ochorenia.

Až v druhej polovici 20. storočia a neskôr sa začalo uvažovať o tom, že nielen ženy prechádzajú takou významnou hormonálnou zmenou, ktorá si zaslúži pozornosť. Pokles testosterónu má totiž dopad na bežný život.

Testosterón je hlavný mužský pohlavný hormón, ktorý ovplyvňuje širokú škálu funkcií, vrátane produkcie spermií, svalového rastu, hustoty kostí, energie, nálady a libida. Vedeli ste, že testosterón majú aj ženy?

Problém sústrediť sa, rozčúlenosť a vyčerpanie – to všetko k tomu patrí

Prejavy andropauzy sú skutočne pestré a každý muž to má inak. Môžeme ich rozdeliť do dvoch skupín:

Fyzické prejavy prechodu: Dochádza k úbytku svalovej hmoty, zvýšeniu telesného tuku a niekedy aj k negatívnemu dopadu na kvalitu kostí. Po andropauze skrátka muž vyzerá o niečo starší. Môžu mu vypadávať vlasy, horšie sa udržiava fyzička a svoj vplyv to má aj na spánok. 

Duševné prejavy andropauzy: Úbytok energie, znížené libido, problémy so sústredením či podráždenosť, respektíve problémy v medziľudských vzťahoch vplyvom inej nálady. Zmeny nálad a zhoršenie pamäti môžu prispieť k celkovému pocitu nepohody a zníženiu kvality života. Každý muž prechádza andropauzou inak, niektoré prejavy môžu byť výraznejšie, zatiaľ čo iné nemusia byť znateľné vôbec.

Pre mužov býva často horšie prijať fakt, že sa naraz cítia inak než sú zvyknutí, než prejavy samotné. Veľakrát ich prisudzujú napríklad prepracovaniu. Čo si budeme hovoriť – táto náročná doba kombinuje jedno s druhým. Preto je veľmi dôležité sústrediť sa počas prechodu na svoje fyzické i psychické zdravie, zvoľniť a dopriať telu to, čo potrebuje. 

Pomôže relaxácia i minerály

Vráťme sa k príčine andropauzy, ktorou je úbytok testosterónu. Hormón samotný si umelo dodávať nemožno. Poznáme ale látky, ktoré podporujú jeho prirodzenú tvorbu v našom tele.

Sú to napríklad:

  1. Zinok – minerál, ktorý priamo podporuje produkciu testosterónu a pomáha udržiavať zdravú hladinu hormónov.
  2. Selénantioxidant, ktorý hrá rolu pri regulácii hormónov a podporuje reprodukčné zdravie.
  3. Horčík – podporuje uvoľňovanie voľného testosterónu a tiež kvalitu spánku, ktorý je pre tvorbu hormónov kľúčový.
  4. Bielkoviny – dostatočný príjem bielkovín zaisťuje optimálnu tvorbu svalovej hmoty a podporuje hormonálnu rovnováhu.
  5. Kvalitné tuky – zdravé tuky z orechov, avokáda alebo olivového oleja sú dôležité pre syntézu hormónov vrátane testosterónu.

Okrem toho je ale ešte dôležitejšia úprava životného štýlu. Ľahko sa to povie, horšie vykoná. Kto má zabehnutý režim, veľmi nerád ho v strednom veku bude prekopávať. Vedzte však, že nasledujúce rady skutočne zmenia vaše celkové zdravie k lepšiemu a netýka sa to len andropauzy.

Chce to kvalitný spánok – minimálne 7 – 8 hodín denne a za optimálnych podmienok. Predstavte si, že počas spánku sa celý váš organizmus regeneruje, silnie, a prichádza príležitosť pre procesy, ktoré počas dňa nemôžu prebehnúť. Spánok je najpodceňovanejším kľúčom k zdraviu!

Udržanie rozumnej váhy a s tým spojená fyzická aktivita, počas ktorej sa buduje a udržiava svalová hmota. Vôbec tu nejde o vzhľadné svaly – fungujúce svalstvo je pilierom celého tela a umožňuje nám vykonávať pohyby každodennej potreby. S pribúdajúcim vekom určite nechceme stratiť životný rytmus.

Obmedzenie alkoholu, fajčenia a nadmernej konzumácie nezdravých jedál (fast food, sladkosti, polotovary…) hrá väčšiu rolu, než si myslíte. Na tvorbu testosterónu má totiž dopad aj naša strava.

Andropauza sa týka všetkých mužov. Zatiaľ čo niektorí ju sotva zaznamenajú, iní budú potrebovať jej prejavy zmierniť dlhodobo. Bohužiaľ sa vopred nedá odhadnúť, ktorá verzia na vás čaká. Na každý pád sa mužského prechodu nemusíte obávať, pretože ho na koniec zvládol úplne každý.



Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/male-menopause/

https://www.uromedico.cz/syndrom-starnouciho-muze-andropauza/

ProMan PLUS

ProMan PLUS Mesačné balenie

Bestseller pre mužov. Originálna zmes rastlinných extraktov na podporu mužského organizmu. Výživový doplnok podporuje hladinu testosterónu, objemu svalov a navracia silu a energiu! Starostlivo vybrané zloženie so zdokumentovanými účinkami.

Pridať komentár

Sdílet

Témata článku:

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa