Zobraziť kategórie
Časté močenie znepríjemňuje život všetkým. Čo môže byť na vine a ako si pomôcť?

Časté močenie znepríjemňuje život všetkým. Čo môže byť na vine a ako si pomôcť?

3 minúty čítanie 1046
Autor: Lenka Zajíčková

Navštevujete WC až veľmi často? O tom, prečo nás vie močový mechúr pekne potrápiť, sa dozviete v tomto článku.

Mamičky nám opakovali, že keď budeme sedieť na studenom, nachladne nám močový mechúr? Je to ale vôbec pravda? To sa dozviete na konci. 

Časté močenie v dvadsiatke je iné, než v päťdesiatke

Zatiaľ čo u mladších ročníkov býva na vine skôr problém s močovým mechúrom, počas stredného veku a v starobe sa hlási o slovo prostata. Pre predstavu približne 50 % mužov vo veku 50 rokov sa už stretlo s častým močením, nočným močením alebo neutíchajúcim nutkaním na toaletu. U osemdesiatnikov je to dokonca väčšina. 

Zväčšená prostata je do určitej miery prirodzenou súčasťou starnutia. Pretože prináša mnoho nepríjemností, máme možnosti, ktoré pomáhajú:

  1. Zvýšte príjem tekutín v správny čas: Pite viac vody počas dňa, ale obmedzte príjem tekutín vo večerných hodinách, aby ste minimalizovali nočné močenie. Mali by ste sa tiež vyhýbať diuretickým nápojom, ako sú káva a alkohol
  2. Cvičenie na panvové dno: Posilnenie svalov panvového dna môže pomôcť zlepšiť kontrolu močového mechúra. Pozor – zatiaľ čo niekto trpí na oslabené panvové dno, iných sa týka preťažené panvové dno. Obidva prípady patria do rúk fyzioterapeuta.
  3. Kontrola jedálneho lístka: Skúste identifikovať a obmedziť potraviny a nápoje, ktoré môžu dráždiť močový mechúr, ako sú pikantné jedlá, kyslé potraviny a sladidlá. S tým ide ruka v ruke udržiavanie zdravej váhy: Nadváha môže zvyšovať tlak na močový mechúr, čo môže viesť k častejšiemu močeniu.
  4. Obmedzte stres: Stres a úzkosť môžu tiež ovplyvniť funkciu močového ústrojenstva. Ak riešite napätie fajčením, rozhodne by ste mali prestať, pretože cigarety môžu byť priamou príčinou oveľa väčších problémov. 
  5. Urobte si zásoby výživových doplnkov: suroviny, ako je Serenoa plazivá, zinok, selén či lykopén pozitívne pôsobia na prostatu i močové cesty. Každý muž po štyridsiatke by mal o nich vedieť. 
Univerzálne riešenie nie je. Často pomôžu výživové doplnky, inokedy je rovnako dôležité prestať fajčiť a upraviť životný štýl. Takmer vždy je to beh na dlhú trať, ktorý je možné s trochou dôslednosti vyhrať. 

Problémy s močením u žien sú tabu

Už sme si zvykli, že o problémoch s močením spojených s prostatou sa hovorí v reklamách aj medzi priateľmi. Oveľa menej často majú ženy možnosť počuť, že ani im sa tieto nepríjemnosti nevyhýbajú. To bohužiaľ prehlbuje hanbu a zároveň kvôli tomu chýbajú informácie, ako ženské problémy riešiť. 

U žien je najčastejším dôvodom:

  • Infekcia močových ciest, na ktorú niektoré dámy trpia aj dlhodobo. Spôsobuje tiež štípanie a pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Všeobecnými radami sú dodržiavanie hygieny, priedušná bavlnená bielizeň a obmedzenie pobytu v spoločných priestoroch, ako napr. v bazéne.
  • Tehotenstvo – počas neho rastie tlak na močový mechúr kvôli rastúcemu plodu, čo vedie k častejšiemu močeniu. Zvýšená hladina hormónov (hCG) tiež prispieva k vyššej frekvencii močenia. Je to ale úplne prirodzený jav. 
  • Menopauza, keď pokles hladiny estrogénu počas menopauzy môže viesť k oslabeniu svalov panvového dna a zvýšenej frekvencii močenia. To môže tiež prispievať k zvýšenému riziku inkontinencie.
  • Oslabené svaly panvového dna, často kvôli pôrodu alebo veku, môžu viesť k neschopnosti správne ovládať močový mechúr. Práve tento dôvod sa týka mnohých mladých žien, ktoré by inkontinenciu očakávali až v starobe. Na vine je držanie tela, sedavé zamestnanie, náročné športy, nadváha či operácia. 

U mužov i žien platí, že keď zaznamenajú prvé nezrovnalosti, mali by sa obrátiť na odborníka. Tým nemusí byť nutne urológ – problémy s močením sa riešia na viacerých úrovniach a pomôcť môže aj fyzioterapeut alebo gynekológ. 

Ako je to s tým sedením na studenej zemi? 

Rodičia prepáčia, ale nemali tak úplne pravdu!

Ak si posedíme na chladných schodoch, problémy s močovými cestami tým chytiť nemôžeme – tie sú spôsobené baktériami, ktoré nám pod nohavice zo schodov nevlezú. 

Ale pretože je na každom šprochu pravdy trochu: ak skutočne prechladneme, pre organizmus to predstavuje záťaž a ak náš imunitný systém v rovnakej chvíli čelí aj záškodníkom, ktorých sme chytili napríklad na verejnom mieste, nemusí sa mu podariť ubrániť sa. Také premrznutie potom môže nepriamo súvisieť s tým, že u nás nachladnutie, alebo práve napríklad problémy s močovými cestami, prepuknú. 




ProstaXin

ProstaXin Mesačné balenie

Špeciálna receptúra na podporu zdravia prostaty a močových ciest. Výživový doplnok určený nielen mužom okolo päťdesiatky. Kombinácia prírodných aktívnych zložiek, ktorým skutočne môžete dôverovať.

Pridať komentár

Sdílet

Témata článku:

Mohlo by vás zaujímať

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa