Nechajte sa vylákať von na zber jarných byliniek

Nechajte sa vylákať von na zber jarných byliniek

2 minúty čítanie 939
Autor: Lenka Zajíčková

Na jar sa príroda prebúdza a s ňou aj množstvo rastlín, ktoré môžeme nazbierať a uvariť si z nich čaj pre zdravie. Medzi prvými sa objavuje žihľava dvojdomá, ktorá raste na lúkach, pri cestách a v záhradách. Viete však, kedy by ste ju určite zbierať nemali?

Pravidlá zberu jarných bylín

Než si predstavíme rastliny, ktoré je možné zbierať, zopakujme si, čo robiť a čo nie. Vždy sa vyhýbajme miestam blízko ciest. S tým súvisí fakt, že byliny na konzumáciu nie je príliš dobré zbierať v centrách miest, kde je zelený porast znečistený tiež pamiatkami po psích miláčikoch. Mohlo by sa zdať, že vhodným miestom je napríklad pole, ale opak je pravdou – polia sú často ošetrované postrekmi na hubenie buriny. Ani tie si do čaju priniesť nechceme. 

Kam teda na bylinky? Na miesta, ktoré dobre poznáte. Lúky, lesné čistiny, kraje potokov alebo odľahlé cestičky, kam nejazdia autá.

Zbierajte hlavne to známe

Ak zatiaľ nemáte skúsenosti, orientujte sa na rastliny, ktoré poznáte a prakticky nie je možné si ich pomýliť.

  • Perfektnou jarnou bylinou je púpava lekárska, ktorá sa vyskytuje prakticky všade – na lúkach, trávnikoch aj v parkoch. Jej listy aj koreň podporujú normálnu funkciu pečene a trávenia, prispievajú k detoxikácii organizmu a pomáhajú udržať správnu funkciu žalúdka aj čriev. Za vyskúšanie stojí domáci púpavový med.
  • Podbeľ liečivý nájdeme na vlhkých lúkach, pri potokoch a lesných cestách. Táto bylina sa tradične používa na podporu dýchacích ciest, prispieva k ich uvoľneniu a vďaka obsahu prírodných slizov pomáha zvlhčovať podráždené sliznice. Žlté kvety podbeľa bývajú skutočne prvými poslami jari a sú vidieť už v marci.
  • Pľúcnik lekársky rastie hlavne v listnatých lesoch a na okrajoch ciest, doma je aj v záhradách. Jeho kvety a listy podporujú normálnu funkciu dýchacieho systému, prispievajú k optimálnej činnosti priedušiek a zároveň obsahujú antioxidanty, ktoré chránia bunky pred oxidačným stresom.
  • Medvedí cesnak je známy svojou intenzívnou cesnakovou vôňou a nájdeme ho najmä vo vlhkých lesoch a lužných hájoch. Pomáha udržiavať normálnu funkciu srdca a ciev, podporuje zdravú hladinu cholesterolu v krvi a jeho antioxidačné vlastnosti prispievajú k ochrane buniek. Ale viac než pre zdravotné benefity ho zbierame na kulinárske účely. 
  • Kozonoha hostcová, ktorú mnohí považujú za obťažnú burinu, rastie v záhradách aj vo voľnej prírode. Prirodzene podporuje vylučovanie vody z tela, prospieva kĺbom a obsahuje minerály dôležité na udržanie vitality. Pridajte ju do šalátu, je fajn i sparená a pripravená ako špenát. Podobným spôsobom je možné pripraviť aj spomínanú žihľavu.
  • Žihľava dvojdomá podporuje normálnu činnosť obličiek a prirodzené vylučovanie vody z tela, zároveň prospieva imunitnému systému a vďaka bohatému obsahu minerálov pomáha udržiavať vitalitu. Zbierame najmladšie krehké lístky, ktoré sú chuťovo najlepšie. Žihľava sa zbiera na jar, keď už vyženie do kvetu, nie je pre nás vhodná. 

Nezostávajte len pri bylinách a vyskúšajte pupene stromov

Tie sú plné bioaktívnych látok. Pupene brezy, ktoré nájdeme na okrajoch lesov a popri cestách, podporujú normálnu funkciu obličiek a prispievajú k detoxikácii organizmu. Pupene lipy, ktorú nájdeme v alejach a parkoch, pomáhajú udržiavať duševnú pohodu a normálnu činnosť dýchacieho systému. Pupene pagaštanu konského sa objavujú na mohutných stromoch v mestách aj v prírode, prispievajú k normálnej funkcii ciev a žíl. 

Z pupeňov stromov sa obvykle pripravuje aj tinktúra. A tak si môžete uchovať silu jari po celý rok.


Hepactum FORTE

Hepactum FORTE Mesačné balenie

Hepactum FORTE je nórska receptúra ​​s obsahom prírodných zložiek, vrátane známeho a celosvetovo uznávaného pestreca mariánskeho, ktorý je v súčasnosti najlepšie preskúmanou zložkou rastlinného pôvodu používanou pri ťažkostiach s pečeňou.

Pridať komentár

Sdílet

Mohlo by vás zaujímať

On-line poradňa
MUDr. Iveta Plšeková
MUDr. Iveta Plšeková
Obvodná lekárka v Petržalke

Chcete sa opýtať na naše doplnky stravy a ich užívanie, opýtajte sa v online poradni našich odborníkov z pohodlia domova.

On-line poradňa